Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Susipažinkite su slapukų politika.
„Gyvename neramiais laikais. Karas Ukrainoje nežinia kada baigsis, o Alytus yra visai šalia Baltarusijos pasienio bei viename iš pagrindinių kelių link Suvalkų koridoriaus. Taigi tikimybė, kad karo veiksmai galėtų paliesti Alytaus ir kitų čia esančių savivaldybių ribas labai didelė. Matydama čia tiek daug susirinkusių institucijų atstovų drąsiai teigiu jog esame pasiruošę ir budrūs. Kartu susitelkę vardan Tėvynės laisvės galime ją išsaugoti!” – įkvepiančia kalba pratybų „Perkūno bastionas finalinę planavimo konferenciją pradėjo Alytaus miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė.
Kalbėdamas apie pratybų prasmingumą šiandienos kontekste, pratybų vadovas plk. ltn. Romualdas Moldaris pabrėžė, kad „Visuotinė gynyba ir integralus požiūris yra neatsiejama karinio planavimo dalis. Veikdami kartu su ginkluotųjų pajėgų nariais, šalies vyriausybės ir savivaldos institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir piliečiais bei turėdami vieningą tikslą galime pasiruošti efektyviai gintis. Sklandi sąveika ir efektyvus Valstybės resursų panaudojimas krizių ar ginkluoto konflikto metu gali išsaugoti žmonių gyvybes, paveldą ir svarbią šalies infrastruktūrą.“ Penktus metus vykstančios diskusinės stalo pratybos su praktiniais veiksmais sudaro unikalią aplinką treniruotis, įvertinti ir aptarti institucijų gebėjimą reaguoti bei veikti krizių, nepaprastosios padėties, mobilizacijos ir karo atvejais. Šios pratybos suteikia galimybę peržiūrėti teisinės bazės aktualumą, tobulinti informacijos kaitos procedūras, treniruoti įvairių lygių specialistus ir sprendimų priėmėjus krizių valdymo specifikos. Stiprus ir koordinuotas ryšys tarp valstybės institucijų veikia ne tik kaip sprendimų priėmimo ir operacijų valdymo garantas, bet ir stiprus atgrasymo veiksnys.
„Kviečiu išnaudoti „Perkūno bastionas“ platformą, drąsiai kelti klausimus, diskutuoti ir ieškoti geriausių sprendimų. Turime suprasti, kad svarbu ne tik laiku priimti sprendimą pakeisti teisinį režimą pagal kylančias grėsmes, bet ir įvertinti šio sprendimo atnešamus pokyčius gyventojams.“ – pabrėžė Lietuvos Respublikos Prezidento Nacionalinio saugumo grupės patarėjas Tomas Godliauskas. Pasak pratybų organizatorių, labai svarbu išlaikyti ir stiprinti ryšį su visuomene, nevyriausybinėmis organizacijomis ir rezerve esančiais kariais. Taip užtvirtinamos visų visuomenės narių pareigos ir prievolės šalies visuotinės gynybos sistemoje veikiant skirtingiems teisiniams režimams.
Rugsėjo pabaigoje vyksiančių pratybų metu tarptinstitucinę komunikaciją užtikrins ir veiklos koordinavimą vykdys LRVK Nacionalinis krizių valdymo centras į krizių valdymo procesus įtraukiant Krašto apsaugos, Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Energetikos, socialinės apsaugos ir darbo ministerijas, 8 Pietų Lietuvos savivaldybes ir daugybę kitų institucijų. Per tris dienas vyksiančią intensyvią krizių valdymo simuliaciją bus patikrinta ir mobilizacijos bei rezervo karių pašaukimo sistema, taigi dalis parengtojo rezervo sąrašuose esančių piliečių gaus informacinio pobūdžio žinutes iš Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos apie galimą pašaukimą atlikti karo prievolę Komendantiniame vienete, jeigu šalyje būtų pradėta mobilizacija. „Mūsų, kaip Gynybos štabo, pagrindinis tikslas šiose pratybose sudaryti kuo realistiškesnę aplinką treniruoti paskirtus Karo komendantus, jų pavaduotojus bei Lietuvos šaulių sąjungos komendantinius vienetus. – akcentuoja plk. ltn. R. Moldaris – Tačiau ne ką mažiau svarbu dirbti išvien ir su kitais ginkluotųjų pajėgų nariais. Šiais metais ypač didelis dėmesys skiriamas Lietuvos policijai.“
Pirmą kartą į šias pratybas integruota ir Vidaus reikalų ministerijos pratybų dalis „Šventaragio stalas“, kurių metu bus vertinamos institucijų valdymo procedūros nepaprastosios padėties metu bei Viešosios tvarkos komendantūrų ir institucijų operacijų centrų veiklos koordinacija.
Planuojant „Perkūno bastiono“ pratybas visada įtraukiama ir įvairių organizacijų. Šiais metais jau planavimo cikle aktyviai dalyvauja Raudonojo kryžiaus atstovai, siekdami tiek į scenarijų, tiek į praktinius veiksmus įnešti humanitarinės paramos elementų. Ši krizių pusė taip pat labai svarbi, leidžianti įvertinti aplinkos kompleksiškumą. Pasak Raudonojo kryžiaus atstovės Emilijos Unės Karalienės, „Humanitarinės organizacijos negali keisti karo krypties, tačiau gali ženkliai sumažinti į konfliktą ar krizę pakliuvusių žmonių kančią.“ Pratybose stebėtojais taip pat dalyvaus Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Lietuvos ginklų savininkų asociacijos, Vilniaus ir Kauno sav. atstovai.
Tokio pobūdžio pratybas Lietuvos kariuomenė organizuoja nuo 2017 m. kasmet kitoje Lietuvos savivaldybėje ar regione.
Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas
Civilių ir karių bendradarbiavimo valdyba (J9)
Mjr. Donatas Suchockis
el. paštas: [email protected]
Telefonas: mob.: +370 640 08 596