Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Ar pastebime greta mūsų slypinčius talentus?

2021 11 25

Ar atsakytumėte į klausimą, koks yra jūsų talentas? Vieni, tikriausiai, atsakytų ilgai nemąstę, tačiau kitiems reikėtų gerokai pasukti galvą, galbūt net prisiminti vaikystę... 
Dirbant su žmonių grupėmis tenka dažnai ieškoti, stebėti ir atrasti ne tik slypinčius talentus, bet ir gabumus. Ši tema buvo nagrinėjama 2021 metų spalio 18 – 22 dienomis Portugalijoje, Porto mieste, vykusiuose mokymuose „Atpažinkime klasėje slypinčius talentus“. Šie mokymai buvo numatyti Alytaus Dainavos progimnazijos vykdomame Erasmus+ projekte „Laimingi mokiniai – laiminga šalis“. 

Pirmoji mokymų dalis buvo skirta susipažinimui su mokymų dalyviais iš Latvijos, Lenkijos, Kroatijos, Bulgarijos, Vengrijos, su šių šalių švietimo sistemomis, su Porto miesto įspūdinga architektūra.

Antroje mokymų dalyje apžvelgti gabių ir talentingų mokinių atpažinimo būdai. Buvo įdomu prisiminti ir išbandyti Disc, MBTI metodus, H. Gardner daugialypio intelekto teoriją. Jeigu jūsų paklaustų, kiek yra gabių mokinių tipų, ar žinotumėte atsakymą? Pasirodo, tik du gabių mokinių tipai yra lengviau pastebimi ir atpažįstami – „sėkmingas“ ir „savarankiškas“. Kiti gabių vaikų tipai, t. y. „kūrybiškas sunkus“, „slepiantis savo gabumus“, „iškritęs iš mokyklos“, „dvejopai išskirtinis“, kelia daugiau iššūkių: reikia laiku pastebėti ir įtraukti į veiklą tokius vaikus pateikiant jų gabumus atitinkančias užduotis. 

Nors gabiems ir talentingiems vaikams atpažinti naudojamos standartizuotos, mokslininkų parengtos įvertinimo metodikos, tačiau reikia žinoti dar keletą atpažinimo žingsnelių. Dar ankstyvoje vaikystėje pastebima greitesnė pažintinė raida, kuri spartesnė apie 30 procentų. Atpažįstami ankstyvi skaitymo įgūdžiai, gera atmintis, platūs interesai, turtingas žodynas, greitai suprantama ir įsimenama nauja informacija. Beje, norint, kad gebėjimai atsiskleistų, vaikas veiklą turi išbandyti, kitaip kai kurių gabumų mes galime ir nepamatyti. Mokykloje gabūs ir talentingi vaikai pasižymi aukštais testų, patikrinimų, standartizuotų testų rezultatais. Be to, mokytojai, kiti mokiniai pastebi išskirtinius vaiko gebėjimus.
Mokslininkai teigia, kad paprastai kiekvienoje populiacijoje yra apie penkiolika procentų gabiųjų, o ypatingai gabių – 2,5 procento. Labai svarbu užtikrinti, kad gabūs vaikai turėtų galimybę patirti jų gebėjimus atitinkančius iššūkius, nepakliūtų į perfekcionizmo spąstus, stiprintų savivertę, kad jų kasdienėje aplinkoje būtų vertinami pasiekimai, sudaromos sąlygos gebėjimams tobulinti. Mokytojams klasėje dažniausiai kyla iššūkių pritaikant mokomąsias užduotis įvairių grupių mokiniams, juk be tipinės raidos mokinių klasėse daugėja mokymosi, emocijų ir elgesio, kompleksinių ar kitų sutrikimų turinčių mokinių.

Trečioje mokymų dalyje buvo aptarti bei išbandyti įvairūs interaktyvūs mokymosi metodai, daug įvairių skaitmeninių įrankių: Animoto, Flipgrid, Nearpod, Peergrade, Piktochart, Poll everywhere, Quizlet, Seesaw, Jamboard, Coggle, Pixton, Make Beliefs Comix, Figma, Liveworksheets, Replit, Colab. Anglų kalbos mokytojai gali pasinaudoti Liveworksheets, Linguahouse, Englishlab, Macmillaneducationeverywhere, Pearson, Breakingnewsenglish. Džiugu, kad įrankių įvairovė plečiasi. Tai padeda ne tik nuotolinio mokymo(si), bet ir įprastinio mokymo metu, pagyvina procesą, suteikia užduotims įvairovės, patrauklumo, iššūkių gabiesiems mokiniams.

Visa mokymuose gauta informacija dalinamasi su Dainavos progimnazijos mokytojais. Džiugu dalyvauti Erasmus+ projekte „Laimingi mokiniai – laiminga šalis“. Naujos žinios, patirtys  prisideda prie mūsų siekio suteikti galimybę visiems mokiniams realizuoti jų gebėjimus.

Alytaus Dainavos progimnazijos psichologė Jurgita Čečėtienė

Įvertinti naujieną[[ratings:total votes]] -/5 (Balsų 0)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-25