Visos veiklos sritys  >

 

Apklausa Apklausa

Alytaus miesto savivaldybės naujienas dažniausiai sužinau:

Alytaus miesto savivaldybė facebook tinkle

 

Alytaus miesto savivaldybė youtube tinkle

Sporto renginiai

 NAUJIENOS

Paauglių lytinė elgsena ir su ja susijusios problemos tampa vis aktualesnės

 

 Rugsėjo 4-oji yra Pasaulinė seksualinės sveikatos diena. Pastaruoju metu paauglių lytinė elgsena ir su ja susijusios problemos yra daugelio Lietuvoje atliekamų tyrimų akiratyje ir išryškina ankstyvos paauglių lytinių santykių raidos tendencijas. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, seksualinė sveikata yra labai svarbi bendrai asmenų, porų ir šeimų sveikatai ir gerovei bei bendruomenių ir šalių socialinei ir ekonominei plėtrai. Gera seksualinė sveikata yra nesuderinama su lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). 

 Ankstyva lytiniai santykiai „populiarėja"

 Paauglių seksualinio patyrimo problema tampa vis aktualesnė, nes daugėja lytiškai aktyvių paauglių ir vis jaunesni nepilnamečiai įgyja seksualinės patirties. Be stiprių dvasinių išgyvenimų realizuojamas seksualumas sutrikdo paauglių fizinės, psichinės ir dvasinės raidos darną. 

Paauglystės laikotarpiu ypač padidėja priešingos lyties susidomėjimas priešingos lyties asmeniu. Ryšys tarp bendraamžių - tai vienas iš savęs pažinimo būdų. Toks ryšys sudaro sąlygas skleistis vyriškam ir moteriškam seksualumui. 

Tyrimais nustatyta, kad beveik 60 procentų 16-19 metų paauglių artimai draugauja su priešingos lyties atstovais. Šis artimas bendravimas padidina ankstyvų lytinių santykių tikimybę. Ankstyvi lytiniai santykiai kelia pavojų brandžios asmenybės vystymuisi.

Mokslinių tyrimų duomenimis, kiek daugiau nei trečdalis 16-19 metų paauglių jau turėjo lytinių santykių. Seksualinį patyrimą turinčių tiek vaikinų, tiek merginų procentai didėja su amžiumi. Šiame amžiaus tarpsnyje pagal lytį lyderiauja vaikinai: pusantro karto daugiau vaikinų nei merginų jau yra turėję lytinių santykių. 

 Įvairios sveikatos problemomis

 Ankstyva patirtis yra susijusi su įvairiomis sveikatos problemomis (nėštumas, lytiškai plintančios ligos, narkotikų vartojimas, psichologinės problemos). Lytinių keliu plintančios ligos jaunoms merginoms kelia daugiau problemų nei suaugusioms moterims dėl anatominių ir psichologinių ypatumų. Lytiškai plintančių ligų tikimybė išauga daugėjant partnerių skaičiui. Infekcijų skaičius atvirkščiai proporcingas amžiui ir tiesiogiai - lytinių partnerių skaičiui. 

 Pagrindiniai LPI simptomai yra:

·         išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų;

·         išskyrų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki skaidrios;

·         skausmingas, dažnesnis šlapinimasis;

·         baltos apnašos varpoje, makštyje ar burnoje;

·         bėrimai lyties organų srityje;

·         padidėję kirkšnių limfmazgiai;

·         skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje;

·         kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų, menstruacinio ciklo viduryje;

·         išeinamosios angos skausmas, perštėjimas;

·         anogenitalinės karpos;

·         sąnarių skausmai ir kt.

 Ankstyva lytinė patirtis laimės nesuteikia

 Gilinantis į paauglių lytinės elgsenos ypatumus aiškėja tendencija, kad ankstyvas seksualinis gyvenimas anaiptol nesusijęs su laimingu gyvenimu. Tyrimų duomenimis, tik beveik trečdalis vaikinų ir penktadalis merginų pradėję lytinius santykius jaučiasi laimingai. Tai leidžia daryti prielaidą, kad kai kurie iš mokinių turėjo atsitiktinius lytinius santykius. Tokie santykiai yra smarkiai susiję su paauglių psichologine ir lytine sveikata. Jaunam žmogui yra sudėtinga sukurti tvirtus ir ilgalaikius santykius. 

Tyrimų duomenimis, mokiniai kurie jau turėjo seksualinę patirtį dažniau jaučiasi nesaugūs, dažniau jaučia įtampą mokykloje. Beveik dvigubai daugiau mokinių, turėjusių lytinius santykius dažniau jaučia agresiją ir pyktį lyginant su mokiniais, kurie neturėjo lytinių santykių.

Tyrimais patvirtinta, kad ankstyvi lytiniai santykiai sukelia emocinę aklavietę. Lytinis artumas nesuteikia emocinio artumo ir saugumo jausmo, o paaugliams komplikuoja santykius ir emocinę būseną. 

Žalingi įpročiai taip pat įtakoja ankstyvų lytinį gyvenimą. Tyrimų duomenimis, alkoholio vartojimas, rūkymas ir narkotikų vartojimas tiesiogiai susiję su ankstyvu lytiniu gyvenimu.  

Apibendrinant galima pasakyti, kad ankstyvi lytiniai santykiai dažniausiai nesuteikia laimės džiaugsmo, o dažniausiai asocijuojasi su psichologinėmis problemomis bei padidina lytiniu keliu plintančių ligų tikimybę. 

 Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.


Dar nėra komentarų. Būti pirmam.

SKELBIMAI

Pritarta vieno buto gyvenamojo namo ir garažo Lelijų g. 61, Alytuje, rekonstravimo projektiniams pasiūlymams

Pritarta  v ieno buto gyvenamojo namo ir garažo Lelijų g. 61, Alytuje, rekonstravimo projektiniams pasiūlymams   Planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas - Vieno buto gyvenamojo namo ir garažo Lelijų g. 61, Alytuje, rekonstravimo projektas. Planuojamos ūkinės veiklos adresas - Lelijų g. 61, Alytus m., Alytaus m. sav.. Statinio naudojimo paskirtis: gyvenamosios...

Pritarta paslaugų paskirties pastato (automatinės automobilių plovyklos) ir kitos paskirties inžinerinio pastato (automobilių savitarnos plovyklos) Pramonės g. 2A, Alytuje statybos projektiniams pasiūlymams

  Pritarta  paslaugų paskirties pastato (automatinės automobilių plovyklos) ir kitos paskirties inžinerinio pastato (automobilių savitarnos plovyklos) Pramonės g. 2A, Alytuje statybos  projektiniams pasiūlymams  Planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas - paslaugų paskirties pastato (automatinės automobilių plovyklos) ir kitos paskirties inžinerinio pastato...

Alytaus miesto savivaldybė skelbia konkursą laisvai Alytaus lopšelio-darželio „Boružėlė“ direktoriaus pareigybei užimti.

        Kvalifikaciniai reikalavimai pretendentui: 1. turėti aukštąjį universitetinį ar jam lygiavertį išsilavinimą; 2. direktorius turi atitikti bent vieną iš šių reikalavimų: 2.1.  turėti pedagogo kvalifikaciją ir ne mažesnį kaip 3 metų pedagoginio darbo stažą; 2.2. turėti magistro laipsnį, pedagogo kvalifikaciją ir ne mažesnį kaip 2 metų pedagoginio...

Alytaus miesto savivaldybė skelbia konkursą laisvai Alytaus lopšelio-darželio „Pasaka“ direktoriaus pareigybei užimti.

        Kvalifikaciniai reikalavimai pretendentui: 1. turėti aukštąjį universitetinį ar jam lygiavertį išsilavinimą; 2. direktorius turi atitikti bent vieną iš šių reikalavimų: 2.1.  turėti pedagogo kvalifikaciją ir ne mažesnį kaip 3 metų pedagoginio darbo stažą; 2.2. turėti magistro laipsnį, pedagogo kvalifikaciją ir ne mažesnį kaip 2 metų pedagoginio...

Dėl teritorijos, esančios tarp Pušyno g. 45A ir Pušyno g. 35, detaliojo plano koregavimo rengimo (TPD reg. Nr. T00006237 koregavimas)

Dėl teritorijos, esančios tarp Pušyno g. 45A ir Pušyno g. 35, detaliojo plano koregavimo rengimo (TPD reg. Nr. T00006237 koregavimas) Informuojame, kad priimtas Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimas pradėti rengti teritorijos, esančios tarp Pušyno g. 45A ir Pušyno g. 35, detaliojo plano koregavimą (2020 m. sausio 7 d. įsakymas Nr. DV-9). Planavimo...

Informacija apie teritorijų planavimą

Planuojama pradėti teritorijos, esančios tarp Pulko, Gardino ir A. Baranausko gatvių, Alytuje, detaliojo plano koregavimo rengimą (TPD reg. Nr. T00005182 koregavimas) . Su detaliojo plano rengimo planavimo tikslų dokumentais galima susipažinti Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriuje, adresu: Rotušės a. 4, Alytuje, 316 ir 320 kab., tel. (8 315) 55 165 ir (8 315) 55 164....

Alytaus Senamiesčio pradinė mokykla, kodas 193313549, Birutės g. 26, LT-62151 Alytus, tel. (8 315) 74437, el. p. mokykla@senamiestukas.lt, skelbia konkursą direktoriaus pavaduotojo ūkiui pareigoms užimti (1 etatas).

  Alytaus Senamiesčio pradinė mokykla, kodas 193313549, Birutės g. 26, LT-62151 Alytus, tel. (8 315) 74437, el. p. mokykla@senamiestukas.lt, skelbia konkursą direktoriaus pavaduotojo ūkiui pareigoms užimti (1 etatas). Pareigybės paskirtis –  tiesiogiai pavaldaus personalo darbo organizavimas ir priežiūra, materialinių išteklių naudojimo planavimas bei kontrolė, darbų saugos,...

Informacija apie parengtą Putinų kvartalo bei Panemunės kvartalo dalies detaliojo plano koregavimą (TPD reg. Nr. T00006082 koregavimas).

Informuojame, kad parengtas Putinų kvartalo bei Panemunės kvartalo dalies detaliojo plano koregavimas (TPD reg. Nr. T00006082 koregavimas). Planavimo organizatorius – Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius, Rotušės a. 4, Alytus. Strateginio poveikio aplinkai vertinimas (SPAV): neatliekamas.   Planavimo pagrindas:   2019-08-30...

Pritarta numatomiems Vaivorykščių gatvės kapitalinio remonto Alytaus m., Alytaus m. sav., projektiniams pasiūlymams

  Pritarta  numatomiems  Vaivorykščių gatvės kapitalinio remonto Alytaus m., Alytaus m. sav.,  projektiniams pasiūlymams Planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas - Vaivorykščių gatvės Alytaus mieste kapitalinio remonto projektas. Planuojamos ūkinės veiklos adresas - Vaivorykščių g., Alytus m., Alytaus m. sav. Statinio naudojimo paskirtis: 8.2 susisiekimo...

 

 

 

 

 

 

Alytaus industrial park

 

 

Alytaus TIC

 

 

 

 

Infostatyba

 

 

 

Alytaus kultūros ir komunikacios centras

 

 

 

 

 

Turizmo informacija
 

Visuomenės sveikatos biuras

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Daugiau nuorodų...